Menu

Filtry kabinowe

Filtry kabinowe nazywane także filtrami przeciwpyłkowymi oczyszczają powietrze, które zasysane bezpośrednio znad drogi, wtłaczane jest przez układ wentylacji lub klimatyzację do kabiny pasażerskiej samochodów. Większość produkowanych obecnie aut posiada w standardowym wyposażeniu takie filtry, gdyż nie traktuje się ich już jako synonim luksusu, lecz przede wszystkim wymóg bezpieczeństwa. Szybko pojawiające się uczucie zmęczenia, katar sienny, łzawienie lub trudności w oddychaniu mają zdecydowanie negatywny wpływ na refleks kierowców i mogą stanowić realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Symptomy takie często wywoływane są przez zanieczyszczenia dostające się wraz z powietrzem zasysanym do kabiny samochodu. Stężenie poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń w powietrzu zależy od wielu czynników takich jak pora roku, warunki pogodowe, uciążliwość lokalnego przemysłu oraz natężenie ruchu drogowego. W kabinach samochodów nie wyposażonych w filtr przeciwpyłkowy zapylenie powietrza może osiągnąć nawet sześciokrotnie wyższe stężenie niż na zewnątrz pojazdu, gdyż przy włączonym nawiewie powietrza kabina działa jak osadnik.
Wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje negatywne, często nieodwracalne skutki dla zdrowia człowieka. Pomimo naturalnych barier oraz działania mechanizmów obronnych polegających na samooczyszczaniu się dróg oddechowych i płuc zdecydowana większość zanieczyszczeń trafia do oskrzeli lub nawet bezpośrednio do pęcherzyków płucnych, stając się niekiedy źródłem infekcji.

pzeciwpylki_grupaFiltry przeciwpyłkowe standardowe posiadają przegrodę filtracyjną wykonaną z w pełni syntetycznej włókniny. Doskonała skuteczność filtrowania cząstek o rozmiarach mniejszych od 1 μm spowodowana jest wykorzystaniem zjawiska przyciągania zanieczyszczeń przez naładowane elektrostatycznie włókna. Dzięki temu zjawisku mogą być skutecznie zatrzymywane zanieczyszczenia o rozmiarach znacznie mniejszych niż pory w przegrodzie filtracyjnej. Małe cząsteczki po prostu przyklejają się do włókien. Wystarczy tylko, że się do nich zbliżą na odpowiednią odległość, aby siły przyciągania elektrostatycznego przeważyły nad pędem cząsteczek wywołanym przepływem powietrza. Włókna syntetyczne są mało higroskopijne, dlatego filtry przeciwpyłkowe nie deformują się pod wpływem wody. Wykazują także własności antyseptyczne (nie są sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów), dzięki czemu skutecznie ograniczają rozwój mikroorganizmów i nasilanie się procesów rozkładu zanieczyszczeń organicznych zatrzymanych przez filtr w całym okresie eksploatacji.

Filtry przeciwpyłkowe z węglem aktywnym to wyjątkowa grupa filtrów. Przegroda filtracyjna zbudowana jest z dwóch zewnętrznych warstw syntetycznej włókniny, zdolnej do zatrzymywania cząstek stałych i aerozoli ze skutecznością standardowych filtrów przeciwpyłkowych. Dodatkowa trzecia warstwa przegrody filtracyjnej umieszczona wewnątrz warstw włókninowych to granulat węgla aktywnego, oczyszczającego przepływające powietrze ze szkodliwych gazów. Węgiel aktywny posiada porowatą strukturę zbliżoną do grafitu. Przyciąga on szkodliwe gazy do swojej powierzchni dzięki zjawisku adsorpcji. Powierzchnia właściwa jednego grama węgla aktywnego osiąga nawet 900 m² dlatego ilość zatrzymanych gazów może być bardzo duża. Praktycznie ilość węgla aktywnego znajdującego się w filtrach pozwala na eliminowanie ok. 90% szkodliwych gazów takich jak np. ozon, węglowodory, związki siarki i azotu w całym okresie eksploatacji filtra.

Aktualne promocje

LUK taniej o 3%
zapytaj o cenę

KONTAKT

P.H. AUTO-FILTR FILTRON
ul. Wspólna 39
61-479 Poznań
NIP: 783 100 34 82

Godziny otwarcia
pn-pt: 9.00-16.00
sobota: nieczynne

tel. 61 830 05 31
fax. 61 832 94 56

e-mail: kontakt@autofiltrfiltron.pl

nr konta
38 1020 4027 0000 1402 0319 6185

dojazd